FREE TICKETS: Culture Collide Festival, Los Angeles 10/6/2011 – 10/9/2011
FILTER MAGAZINE’S 2011 CULTURE COLLIDE FESTIVAL LINE-UP:
THURSDAY, OCT. 6 – festival begins at 5:00 pm
ReForm PRESENTED BY PSP
11:30 PM-1:00 AM Lindstrøm (Norway)
10:30 PM Cosmic Kids (USA)
9:30 PM Midnight Surfer (USA)
8:00 PM Bixel Boys (dubFrequency), Tropicool (USA), Surf Ambassador Hendo (USA)
ECHO – Club Underground, DJ Supercrass
11:30 PM – 12:30 AM Liam Finn (NZ)
10: 30 PM Rainbow Arabia (USA)
9:30 PM Guineafowl (Australia)
8:30 PM Handshakes (USA)
THE TWONKY CHATEAU AT TAIX
12 – 1:00 AM The Morning After Girls (Australia)
11:00 PM Buck 65 (Canada)
10:00 PM Disco Doom (Switzerland)
9:00 PM The Awkwards (Switzerland)
8:00 PM Kassette (Switzerland)
SWINGHOUSE AT CO-OP
9:00 – 10:00 PM Ximena Sariñana (Mexico)
8:00 PM The Black Box Revelation (Belgium)
7:00 PM The Tender Box (USA)
6:00 PM Los Hollywood (USA)
ORIGAMI VINYL
7 – 8:00 PM Roll the Tanks (USA)
6:00 PM Electra (Isreal)
5:00 PM The Yellow Dogs (Iran)
FRIDAY, OCT. 7 – festival begins at 5:00 pm
ECHOPLEX – Popscene, DJ Aaron Axelson
12:00 – 1:00 AM YACHT (USA)
11:00 PM The Asteroids Galaxy Tour (Denmark
10:00 PM The Morning After Girls (Australia)
9:00 PM The Gift (Portugal)
8:00 PM Hands (USA)
ReForm PRESENTED BY PS3 – School Night Chris Douridas
11:30 PM – 12:30 AM Avi Buffalo (USA)
10:30 PM The Postelles (USA)
9:30 PM He’s My Brother/ She’s My Sister (USA)
8:30 PM WIM (Australia)
826 LA
11:00 PM – 12:00 AM Jason Falkner (USA)
10:00 PM Suave as Hell (Mexico)
9:00 PM Spain (USA)
8:00 PM Electra (Israel)
THE TWONKY CHATEAU AT TAIX
12:00 – 1:00 AM You Say France & I Whistle (Sweden)
11:00 PM Inu (USA)
10:00 PM Tennis System (USA)
9:00 PM Hypernova (Iran)
8:00 PM The Black Box Revelation (Belgium)
ECHO PARK UNITED METHODIST CHURCH
10:30 – 11:30 PM Ximena Sariñana (Mexico)
9:30 PM Laura Jansen (The Netherlands)
8:30 PM My bubba & Mi (Denmark)
7:30 PM GINGA (Austria)
CO-OP
9:00 – 10:00 PM American Royalty (USA)
8:00 PM Writer (USA)
7:00 PM Stephen Brower & The Silent Majority (USA)
6:00 PM Dogcatcher (USA)
5:00 PM For a Minor Reflection (Iceland)
ORIGAMI VINYL
7 – 8:00 PM Hooray for Earth (USA)
6:00 PM Guineafowl (Australia)
5:00 PM Paula i Karol (Poland)
SATURDAY, OCT. 8 – festival begins at 4:00 pm
ECHOPLEX PRESENTED BY DICKIES – Jason Bentley
12:00 – 1:00 AM CSS (Brazil)
11:00 PM Young Liars (Canada)
10:00 PM The Yellow Dogs (Iran)
9:00 PM Descartes a Kant (Mexico)
8:00 PM De Staat (The Netherlands)
ReForm PRESENTED BY PS3 – Dance Right
11:00 PM – 1:00 AM Harvey (UK)
9:30 PM Classixx (USA)
8:00 PM Them Jeans (USA)
826 LA
11:00 PM – 12:00 AM Isobel Campbell (UK)
10:00 PM You Say France & I Whistle (Sweden)
9:00 PM The Analog Girl (Singapore)
8:00 PM Paula i Karol (Poland)
THE TWONKY CHATEAU AT TAIX
12 – 1:00 AM Sparkadia (Australia)
11:00 PM Cameras (Australia)
10:00 PM Death Letters (The Netherlands)
9:00 PM Please the Trees (Czech Republic)
8:00 PM The Lanksies (France)
ECHO PARK UNITED METHODIST CHURCH
10:30 – 11:30 PM The Elected (USA)
9:30 PM Matthew and the Arrogant Sea (USA)
8:30 PM Carina Round (UK)
7:30 PM For a Minor Reflection (Iceland)
SWINGHOUSE AT CO-OP PRESENTED BY ASCAP
9:00 – 10:00 PM The Henry Clay People (USA)
8:00 PM TS & the Past Haunts (USA)
7:00 PM Little Hurricane (USA)
6:00 PM Incan Abraham (USA)
5:00 PM My bubba & Mi (Denmark)
4:00 PM Please the Trees (Czech Republic)
ORIGAMI VINYL
7 – 8:00 PM The Go Around (USA)
6:00 PM The Lanksies (France)
5:00 PM GINGA (Austria)
SUNDAY, OCT. 9 – TOYOTA ANTICS Block Party begins at 3:00 pm
Stage 1
8:00-8:45 PM CSS (Brazil)
6:30 PM Clap Your Hands Say Yeah (USA)
5:30 PM Avi Buffalo (USA)
4: 30 PM MEN (USA)
3:30 PM V Is for Volume (Colombia)
Stage 2
8:45-10:00 PM Gang Gang Dance (USA)
7:15 PM Datarock (Norway)
6:00 PM The Asteroids Galaxy Tour (Denmark)
5:00 PM Rainbow Arabia (USA)
4:00 PM Chad Van Gaalen
Stage 3
11:00 PM-12:00 AM Cameras (Australia)
10:00 PM Sparkadia (Australia)
9:00 PM Chico Mann (USA)
8:00 PM Dapuntobeat (Mexico)
7:00 PM Hypernova (Iran)
6:00 PM Indigo Tree (Poland)
5:00 PM Gary War (USA)
4:00 PM Holger (Brazil)
3:00 PM The Analog Girl (Singapore)
2:00 PM The Tender Box (USA)